گفت و گو با جناب آقای آذری پور ماسوله عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی

 

  • ممنون از اینکه وقت خود  را در اختیار ما قرار دادید، در ابتدا جهت آشنایی بیشتر خوانندگان عزیز،اتاق بازرگانی ،نحوه عملکرد و ارتباط آن با انجمن را  برایمان معرفی می نمایید؟

با توجه به اینکه انجمن صنایع پروفیل یو پی وی سی زیر نظر اتاق بازرگانی تشکیل گردیده است از تشکل های مورد قبول اتاق می باشد و هر تشکل یک نماینده در اتاق ایران دارد که هیئت نمایندگان اتاق ایران را تشکیل می دهند ،این هیئت به نوعی پارلمان بخش خصوصی لقب گرفته است.

 اتاق بازرگانی ایران در واقع محلی است که بخش خصوصی ایران کلیه مسائل خود را می تواند مطرح و از توانمندی های اتاق  در مقابل دولت ،سازمان های نظارتی ، مجلس و..... بهره مند شود و در شکل اجرائی تر کمیسیون های تخصصی تشکیل شده در اتاق می توانند از حقوق بخش خصوصی واقعی دفاع کنند، البته ناگفته نماند تعبیر بخش خصوصی دوگانه است،چراکه بخش اعظمی از بنگاه های بزرگ تولیدی ،خدماتی و... که از آن ها به عنوان بخش خصوصی یاد می شود به طور مطلق و کامل خصوصی نبوده  چرا که زیر نظر ارکان های نیمه دولتی و یا ارکان هایی که دولتی نیستند اما تفکر دولتی بر تصمیم گیری های آن ها غالب است مشغول به فعالیت می باشند.

 

انجمن ما نیز یک عضو در هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی دارد که تا اواخر سال 1392 جناب آقای محسن صفایی عضو هیئت مدیره انجمن صنایع پروفیل  یو پی وی سی زحمت عضویت و شرکت در جلسات را برعهده داشتند و پس از آن این مسئولیت از سوی هیئت مدیره انجمن به من واگذار گردید.

در اتاق بازرگانی استخوان بندی و تصمیم گیری های اجرائی توسط کمیسیون های تخصصی انجام می پذیرد،نزدیکترین کمیسیون به ما کمیسیون صنایع می باشد که خوشبختانه ریاست آن به عهده جناب آقای احمد پورفلاح از مدیران خوب صنعت می باشد که خود تولید کننده پروفیل و عضو انجمن است،از طرف دیگر در گذشته نیز جناب آقای محسن صفایی در این کمیسیون عضو بوده و حتی پس از انتقال مسئولیت، ایشان نیز همچنان در این جلسات شرکت می نمایند ، در نتیجه از صنف پروفیل یو پی وی سی 3 نفر در این کمیسیون حضور فعال دارند.

  • در این کمیسیون چه کارهایی انجام می شود؟

 

عمده کار به این صورت می باشد که مقررات، آیین نامه ها و هر آنچه که به این صنعت کمک می کند شناسایی شده و به بحث و گفتگو گذاشته می شود و سعی می شود بهترین راه کارهای موجود با همکاری ارکان های مربوطه اجرایی شود.

  • زمان تشکیل جلسات این کمیسیون چگونه است؟

این کمیسیون حسب سابقه هر ماه یکبار همراه با تشکیل جلسه هیئت نمایندگان در اتاق تشکیل می شود و اعضاء ماهی یکبار دیدار حضوری دارند و الباقی مطالب از طریق دبیرخانه به اشتراک گذاشته می شود.

  • کمیسیون صنایع از چند عضو تشکیل شده است؟

در حال حاضر 44 نفر در این کمیسیون حضور دارند.

 

  • مهمترین مباحث مطرح شده در این جلسات چه بوده بوده است؟

کمیسیون حسب سابقه از افراد ذی صلاح  و مدیران مربوطه جهت شرکت در جلسه  دعوت می کند.

 

از جمله مسائل مطروحه در سالی که گذشت مساله تعرفه ترجیحی و کاهش تعرفه در ارتباط با کشورترکیه بود.دومین مساله رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقاء نظام مالی کشور

و سومین مساله بدهی معوق موسسات صنعتی و تولیدی به بانک ها و موسسات مالی خصوصا نحوه تسویه وام ارزی بوده است.

 جناب آقای صالحی نیا، جناب آقای خسرو تاج، وزیر محترم صنایع جناب آقای نعمت زاده،مدیر عامل بانک صنعت و معدن جناب آقای افخمی ، رئیس سازمان توسعه صادرات جناب آقای افخمی راد  دعوت شده که در جلسه شرکت نموده اند و همچنین جلسات مشترک  متعدد با کمیسیون صنعت مجلس و دیگر افراد ذیربط تشکیل شده است و من به عنوان عضو   کمیسیون و نماینده انجمن در آن شرکت کرده ومسائل مربوط به تعرفه را پیگیری نموده ام که منجر به ملاقات هایی با اعضاء کمیسیون ماده 1، معاونین وزیر و وزارت دارایی شد که شرح آن در این خلاصه نمی گنجد اما با خوشحالی اعلام می کنم با توجه به اینکه وب سایت انجمن راه اندازی گردیده است امیدوارم اگر از این پس نیز توفیق عضویت در کمیسیون را داشتم گزاراشات مستمر ماهانه حضور خود در کمیسیون را همراه با نتایج حاصله و جزئیات مطروحه از طریق همین وب سایت به اطلاع همکاران عزیز برسانم.

 

  • در آخر با توجه به اینکه شما سمت خزانه داری انجمن را نیز بر عهده دارید،در خصوص چگونگی  تامین بودجه  انجمن هم توضیحاتی را ارائه بفرمایید؟

 

بله همانطور که می دانید تکلیف دیگری را که هیئت مدیره به من محول نموده است خزانه داری می باشد.با توجه به اینکه انجمن موسسه ای غیر انتفاعی و صنفی است منابع درآمدی ندارد مگر به طور اتفاقی و می توان گفت تقریبا از کمک های ارکان دولتی و بودجه نیز محروم است. در نتیجه انجمن به وسیله حق عضویت دریافتی از اعضاء خود به حیاتش ادامه می دهد و این مقدور نیست مگر اینکه اعضاء مسوؤلانه و دلسوزانه به پرداخت حق عضویت که مبلغ چندان زیادی هم نیست اقدام نمایند. از این فرصت استفاده می کنم و از اعضاء محترم خواهش می کنم به این تشکل صنفی که غیر انتفاعی است یاری رسانند تا بتواند روی پاهای خود ایستاده و از حقوق و منافع این صنف دفاع نماید.